Winners 2019

Best Entertainment Programme

Love Island (series 4), ITV Studios/Motion Content Group for ITV2

Shortlisted:
Britain’s Got More Talent, Thames/Fremantle UK for ITV2
Celebs Go Dating, Lime Pictures for E4
Judge Romesh, Hungry Bear Media for Dave
Taskmaster (series 7), Avalon for Dave
The Heist, Shine TV for Sky One

Best Short-Form Documentary

Missed Call, Field Day Productions/Little Dot Studios for Real Stories

Shortlisted:
Anatomy of a Killing, BBC Africa Eye for YouTube, Facebook, Twitter, BBC channels
Britain’s Forgotten Men, BBC Three for BBC Three
Entitled: Random Acts, Fruit Tree Media/Little Dot Studios for Channel 4 YouTube Channel
My Life Inside: The Snake Church, Barcroft Studios for Barcroft TV
Now I Can Breathe, CTVC/TrueTube for TrueTube.co.uk

Best Programme Acquisition

54 Hours: The Gladbeck Hostage Crisis, Ziegler Film/ARD Degeto for BBC Four

Shortlisted:
Community, Krasnoff Foster Productions/ Sony Pictures Television / UTV / Harmonious Claptrap / AGBO for All 4
Romper Stomper, Roadshow Rough Diamond/Stan for BBC Three
The Extraordinary Case of Alex Lewis for Real Stories, TwoFour for Real Stories/Little Dot Studios
The Orville (series 2), 20th Century Fox Television for FOX
Young Sheldon, Chuck Lorre Productions/Warner Bros. Television for E4

Best Digital Support for a Strand, Channel or Genre

Body Positive, BBC Factual Entertainment

Shortlisted:
World Cup 2018, BBC Sport
BBC Three
Formula E, The Goat Agency for Aurora Media Worldwide
Comedy Central UK, Comedy Central UK Digital
E4 Social Support, Channel 4

Best Popular Factual Programme

Emma Willis: Delivering Babies, Firecracker Films for W

Shortlisted:
Britain’s Youngest Football Boss, Curious Films for BBC Three
Glow Up: Britain’s Next Make-Up Star, Wall to Wall Media for BBC Three
MisFITS Like Us, Hello Halo Productions for BBC Three
Inside the Ambulance Christmas, Brown Bob Productions for W
Spencer, Vogue and Baby Too, Rumpus Media for E4

Best Specialist Channel

Sky News

Shortlisted:
CBBC
Crime + Investigation
Sky Arts
Nick Jr

Best Digital Children’s Content

Secret Life of Boys (series 3), Zodiak Kids Studio for CBBC

Shortlisted:
FYI, Fresh Start Media for Sky News & Sky Kids
Nikki Lilly Meets, Blakeway North for CBBC
The Athena, Bryncoed Productions for Sky Kids
The Scoop, Nickelodeon
This is My Life: Boys To Men, Big Deal Films for CBBC

Best Factual Channel

Barcroft TV

Highly Commended: National Geographic

Shortlisted:
BBC Four
History
Quest

Best Short-Form Format

Things Not to Say, Mentorn Media for BBC Three

Shortlisted:
Animation 2018, Wingspan Productions/BFI for BBC Four
Face The Consequences, The Connected Set for BBC Three
How Not To Die, True Vision for BBC Three
Little Prankers, Hat Trick Productions/Brown Bred Productions for BBC Three/BBC iPlayer
Pie & A Pint, Comedy Central UK Digital for Comedy Central UK

Best Sports or Live Event Coverage

How To Do A World Cup, Copa90 for Copa90

Shortlisted:
2018 UEFA Champions League Final, BT Sport for BT Sport 2
Beach Live: Jurassic Coast Revealed, Voltage TV for BBC Four
Deep Ocean Live, Sky News
London Landmarks Half Marathon, FilmNova for Facebook Live / Evening Standard
Royal Ascot – Gold Cup, ITV Sport for ITV4

Best Short-Form Comedy

Hounslow Diaries, CPL Productions for BBC Three

Highly Commended: Susan Wokoma’s Comedy Short, Roughcut TV for Sky On Demand

Shortlisted:
God’s Own County, Guilty Party Pictures for All 4
Samson Kayo’s Comedy Short, Roughcut TV for Sky On Demand
The Data Doctor, Ricochet for Channel 4 Facebook
Wonderdate, Two Brothers Pictures for BBC Two/BBC iPlayer

Best Digital Support for a Programme

Derry Girls social campaign, 4Creative/OMD for Channel 4

Shortlisted:
All Together Now, Remarkable/Endemol Shine UK for BBC One
Hollyoaks #DontFilterFeelings, Lime Pictures for Channel 4
Hotspots, Sky News/Sky Atlantic/Snapchat
Love Island App: The Ultimate Companion, ITV/Monterosa for ITV2
The Greatest Dancer, Thames Digital/BBC Content Social for BBC One

Best Short-Form Drama

Snatches: Moments from Women’s Lives – Bovril Pam, BBC Studios for BBC Four

Shortlisted:
Dead Girls Detective Agency, Keshet Studios/Insurrection Media/Indigo Development/Entertainment Arts for Snapchat
Gloss, The Comedy Unit for BBC Three
Soon Gone: A Windrush Chronicle, Douglas Road for BBC Four

Best Content Partnership or AFP

The Secret Life of 5 Year Olds on Holiday with Thomas Cook, RDF Television for All 4

Highly Commended: Dave in partnership with CALM, UKTV

All Star Driving School in partnership with Suzuki, Rumpus Media for E4
Goodwood Festival of Speed 2018, Aurora Media Worldwide
Guy Martin: Building Britain in partnership with Wickes, North One Television for All 4
The Kick Off with Ladbrokes, True Geordie/Formidable for True Geordie YouTube

Best Comedy Programme

Fleabag (series 2), Two Brothers Pictures for BBC Three

Shortlisted:
Death on the Tyne, Shiny Button Productions for Gold
Man Like Mobeen, Tiger Aspect Productions for BBC Three
Sally4Ever, Hush Ho for Sky Atlantic
This Country (series 2), BBC Studios – Comedy for BBC Three
Timewasters, Big Talk Productions for ITV2

Best Entertainment Channel

Comedy Central

Shortlisted:
5STAR
BBC Three
Blaze
E4
W

Best Documentary Programme

After the Screaming Stops, Fulwell 73 for BBC Four

Shortlisted:
Abused by My Girlfriend, Century Films for BBC Three
Black Sheep, Lightbox/The Guardian for The Guardian
BT Sport – Shoulder to Shoulder, BT Sport/3 Rock Productions/TBI Media for BT Sport 2
Driven: The Billy Monger Story, Oxford Scientific Films for BBC Three
The Yorkshire Ripper Files : A Very British Crime Story, Wall to Wall Media for BBC Four

Best VR Experience

1943 Berlin Blitz, BBC/Immersive VR Education for BBC

Shortlisted:
Curfew – Join The Race, Sky VR/Endemol Shine UK/REWIND/Moonage Pictures for Sky
Grenfell: Our Home, Parable for Channel 4
Malaria: Life on the Frontline, East City Films for Comic Relief
People Just Do Nothing VR, BBC/Roughcut TV for BBC
VR Sound Stage, Philharmonia Orchestra

Best Original Web Channel

Barcroft TV

Shortlisted:
Beano.com
BBC Three
Mashed, Channel 4
Real Stories, Little Dot Studios
TrueTube

Best Drama Programme

Killed By My Debt, BBC Studios: The Documentary Unit for BBC Three

Shortlisted:
Bulletproof, Vertigo Films for Sky One
Clique (series 2), Balloon for BBC Three
Deep State, Endor for FOX
Flack, Hat Trick Productions/CASM Films for W
In My Skin, Expectation for BBC Three

Gamechanger Programme of the Year

Al Murray: Why Does Everyone Hate the English, Avalon for History

Shortlisted:
Flack, Hat Trick Productions/CASM Films for W
Surviving R Kelly, Kreativ Inc. for Crime + Investigation
Taskmaster (series 7), Avalon for Dave
True Love or True Lies?, Lime Pictures for MTV

Channel of the Year (Non-PSB Group)

Dave

Shortlisted:
Beano.com
Comedy Central
History
MTV
TLC

Channel of the Year

BBC Four

Shortlisted:
BBC Three
CBBC
E4
Sky News